м. Голосіївська
м. Київ, пров. Задорожний 5 К2
м. Голосіївська
м. Київ, пров. Задорожний 5 К2
095 540 14 11 цілодобова консультація
Клініка лікування психіатрії

Що таке фобія і чому вона виникає?

Лікування фобій у приватній клініці психіатрії та психотерапії.
  • - Державна ліцензія МОЗ
  • - Комфортні умови проживання
  • - Комплексна програма лікування
  • - Кваліфіковані спеціалісти
  • - Анонімно та конфіденційно
095 540 14 11

Під фобією мається на увазі досить сильний і перебільшений страх, який практично неможливо контролювати. У порівняно зі звичайним страхом, фобія відрізняється не раціональністю. Тобто тривога, що виникла, не відповідає рівню реальної небезпеки. Фобія - це форма тривожного розладу, яка характеризується надмірним і необґрунтованим страхом перед певними об’єктами, ситуаціями, тваринами або явищами. Фобії можуть виникати з різних причин, і зазвичай є результатом складної взаємодії генетичних, біологічних, психологічних і навколишніх чинників.

Основні причини фобій

Ось деякі з можливих причин виникнення фобій:

Генетична схильність

Генетичні чинники можуть відігравати роль у розвитку фобій. Якщо у вас є близькі родичі з фобіями або іншими тривожними розладами. тривожними розладами, ви можете бути більш схильні до їх розвитку.

Травматичний досвід

Негативні або травматичні події в минулому, такі як аварії, напади або інші загрозливі ситуації, можуть бути пов’язані з виникненням фобій. Це може бути пов’язано з тим, що людина асоціює певні об’єкти або ситуації з небезпекою через свій негативний досвід.

Навчання та умовні рефлекси

Фобії можуть бути результатом умовних рефлексів, набутих через досвід. Наприклад, якщо людина була перелякана або травмована в присутності певного об’єкта або в певній ситуації, вона може розвинути фобію до цього об’єкта або ситуації.

Суспільний вплив

Деякі фобії можуть бути результатом суспільного впливу або культурних чинників. Наприклад, певні страхи або фобії можуть бути поширені в певній культурі або спільноті, і люди можуть підхопити ці страхи через спостереження або наслідування.

Нейрохімічні та нейроанатомічні чинники

Різні зміни в хімічних речовинах і структурах мозку можуть бути пов’язані з розвитком фобій. Наприклад, деякі дослідження вказують на зв’язок між дисфункцією серотонінової системи та тривожними розладами.

Основні види фобій

Загалом фобії поділяють на 4 групи:

  • страх перед тваринами;
  • боязнь навколишнього середовища;
  • страх перед різними ситуаціями;
  • боязнь отримання ушкоджень або хвороби.

Головним відмітним симптомом фобії є сильний страх, що не піддається контролю. Людина може відчувати: задуху, підвищене потовиділення, нудоту, а також прискорене серцебиття. Іноді фобія може супроводжуватися страхом впасти в непритомність або навіть померти.

Як можна вилікувати фобію?

Існує кілька способів, які допоможуть впоратися з фобіями:

Психотерапія

Найефективнішим способом лікування фобії вважається психотерапія. Психотерапевт допомагає з’ясувати причину фобії, знизити рівень тривожності, а також навчить розслаблятися.

Медикаментозне лікування

Лікар підбирає препарати з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. Як правило, дія препаратів спрямована на зниження вироблення гормону страху. Найчастіше лікарі прописують антидепресанти і транквілізатори. Медикаменти допомагають знизити тривожність, усунути депресію, а також прибрати головний біль і ліквідувати напад страху. Лікуванням фобій займаються психологи, психотерапевти, невропатологи, а також психіатри.

Групова підтримка

Приєднання до групи підтримки або терапевтичної групи з людьми, які страждають від подібних фобій, може бути корисним. Взаємодія з людьми, які проходять через схожі ситуації, може допомогти знизити відчуття ізоляції та надати підтримку.

Самодопомога

Деякі люди можуть спробувати подолати фобії самі, використовуючи методи самодопомоги. Це може включати вивчення інформації про фобію, використання релаксаційних технік, поступовий вплив на страшні ситуації та підтримку з боку друзів або сім’ї. боку друзів або сім’ї. Однак для деяких фобій може бути корисно звернутися по допомогу професіоналів.

ЛІКУВАННЯ ФОБІЙ

Поширені види фобій

Існує велика кількість фобій, до найпоширеніших варто віднести:

Боязнь павуків (арахнофобія)

Люди, які бояться павуків, намагаються уникати місць їхнього перебування. Не виносять зображень членистоногих будь-де. Люди які страждають на таку фобію старанно стежать за тим, щоб у приміщенні було чисто і в жодному разі не з’являлася павутина.

Сама фобія здебільшого протікає досить легко і вкрай рідко звертаються до психотерапевтів. Однак у разі яскраво вираженої фобії людина може страждати від фантазії про те, що павуки можуть бути де завгодно і з ними можна зустрітися в будь-яку хвилину. Такий стан може супроводжуватися прискореним серцебиттям і втратою апетиту, а також безсонням.

Боязнь польотів (аерофобія)

Багато людей бояться висоти, саме тому страх польотів такий поширений. Незважаючи на те, що авіація вважається безпечним засобом для пересування, страх авіації спостерігається у 20% людей. Для симптомів аерофобії характерно:

  • уникати перельотів. Люди вважають за краще вибирати залізничний транспорт або автотранспорт для пересування;
  • наплив страху смерті. Авіапасажири з такою фобією можуть постійно думати про те, що можуть померти під час польоту;
  • з’являється психосоматика: часті позиви в туалет, задишка, тремтіння.

Страх захворіти на онкологію (канцерофобія)

Страх захворіти на онкологію може бути як самостійно фобією, так і наслідком пережитого негативного досвіду, коли хтось із близьких страждав на таке захворювання. Багато хто знає про те, що ця хвороба дуже важка і практично невиліковна, саме тому невроз щодо онкології досить поширений. Головним симптомом є страх захворіти на рак. Будь-яке незначне захворювання організму, наприклад, звичайна застуда може викликати тривожні думки про те, що в людини онкологія. Люди постійно читають літературу на цю тему, шукають у себе симптоми, що підтверджують хворобу і здають аналізи.Фобія може проявлятися у вигляді ВСД, а також обсесивно - компульсивним розладом. Це призводить до появи панічних атак, неврастенії, депресії.

Боязнь замкнутих просторів (клаустрофобія)

Досить великий відсоток людей страждає на клаустрофобію. Такі люди не можуть перебувати в замкнутих приміщеннях, наприклад, у ліфті. Перебуваючи в замкнутих приміщеннях або в місцях, де велике скупчення людей, людина, яка страждає нана клаустрофобію відчуває задуху, у неї з’являється задишка і бажання швидше вийти. Саме тому польоти на літаку або поїздки в ліфті, можуть стати проблемою.

Почуття паніки та жаху може призвести до втрати контролю над собою. У людини може паморочитися в голові, частішатисерцебиття, а також з’явитися напад задухи.### Боязнь відкритих просторів (агорафобія)Агорафобія є протилежністю клаустрофобії.Людина навпаки, боїться відкритих просторів і людних місць. Це призводить до того, що людина перестає виходити з дому. Така боязнь, як правило, виникає через страх залишитися самому без допомоги на вулиці. Люди намагаються не їздити у відрядження і подорожі. Агорафобія супроводжується відчуттямхвиль жару й ознобу, тяжкості в грудях, з’являються відчуття “грудки в горлі”.### Боязнь втратити контроль над собою

Людина боїться переступити межу і зробити щось жахливе. У голові в людини виникають фантазії про те, що вона може заподіяти комусь шкоду. Людина розуміє, що ці думки неправильні, але вони все одно повертаються. Людина боїться кинутися під транспорт, завдати собі шкоди або ж збожеволіти.За тривалого перебігу фобії виникає безсоння, головний біль, напади задухи, прискорене серцебиття.### Страх смерті (танатофобія)

Досить поширеною фобією є страх померти. Найчастіше людина розуміє, що страх не обґрунтований і причин до переживань немає. Однак, нав’язливі думки про смерть не минають.Фобія може проявлятися періодами, коли людинавідчуває страх смерті і коли вона знову почувається добре.Для такої фобії характерна поява тривожного розладу.

Боязнь зійти з розуму

Така фобія найчастіше виникає у міських жителів. Боязнь зійти з розуму може бути пов’язана зі стресом. У такому випадку необхідно відпочити або ж зменшити навантаження. Лише тільки в рідкісних випадках такий симптом може свідчити про початкову стадії психічних розладів.

Незвичайні фобії

Крім звичних фобій, також існують незвичайні форми страху.

Сомніфобія

Кожна людина любить відпочивати після трудового робочого дня і не проти заснути або подрімати. Однак люди із сомніфобієюстрашенно бояться спати.Це пов’язано з тим, що щоночі їх турбують кошмари. Ця фобія сильно позначається на самопочутті людини, оскільки повноцінний сон необхідний для психічного і фізичного здоров’я.### ЕвфобіяЗдавалося б хороші новини люблять усі, але не люди, які страждають на евфобію. Від такого страху страждають песимісти та депресивні особистості.Будь-який позитив сприймається негативно, можливі прояви панічних атак і апатії.

Аблутофобія

Люди з такою фобією дуже бояться купатися і митися. Найчастіше така фобія виникає на ґрунті неприємного пережитого досвіду. Люди з такими страхами бояться митися, купатися, а також умиватися. Це може призвести до проблем зі здоров’ям тому краще звернутися за лікуванням до психіатра.### ОртографобіяЦе страх зробити помилку під час письма.Найчастіше ортографобія виникає в дитинстві, під час навчання в школі. Таким людям важко викладати свої думки на папері, писати диктанти. Найкраще для вирішення проблеми звернутися до психіатра, який допоможе побороти цей страх.

Дейпнофобія

Якщо людина не любить обідати разом із сім’єю і всіляко погано переносить сімейну вечерю, то це може бути дейпнофобією. Людина відчуває почуття страху бути приниженою під час обіду або вечері. У неї посилене потовиділення і відчуття тривоги. Найчастіше причиною виступає негативний досвід у минулому.

Чи можуть фобії зникнути самі по собі?

У рідкісних випадках фобії можуть зникнути самі по собі, але це не є типовим результатом. Зазвичай фобії є хронічними і продовжують існувати, якщо не отримують відповідного лікування або не управляються адекватними стратегіями подолання.

Деякі фобії можуть зменшуватися або зникати з часом, особливо в дітей, оскільки вони можуть долати свої страхи та розвиватися емоційно. Однак у дорослих фобії частіше залишаються протягом тривалого часу, якщо не отримують відповідного лікування.

Важливо розуміти, що спроби ігнорувати або уникати фобій можуть посилити страх і підтримувати симптоми. Зазвичай рекомендується звернутися до фахівця, такого як психотерапевт або психіатр, для отримання допомоги в лікуванні фобій. Професійне лікування може включати терапевтичні методи, такі як психотерапія або когнітивно-поведінкова терапія, які допомагають людям подолати свої фобії та поліпшити якість життя.

Сучасні можливості позбутися фобій

Незалежно від природи виникнення фобій, вони здатні приносити в наше життя досить велику кількість неприємностей, які впливають на наше самопочуття, а також ведення повноцінного соціального життя. Якщо страх починає вами керувати і змінює ваше життя, тоді варто звернутися до фахівця, який допоможе побороти страх. Лікування фобій має відбуватися під контролем лікаря психіатра.

Фахівці нашої клініки вже не один рік ведуть успішну практику в лікуванні фобій. Нашим пацієнтам ми пропонуємо:

  • консультацію лікаря-психіатра;
  • призначення проходження психотерапії;
  • проведення медикаментозної терапії;
  • гіпноз;
  • індивідуальна терапія.

У нашій клініці використовують комбіновані методи лікування, які об’єднують між собою прийом медикаментів, гештальт-психотерапію, а також психоаналіз. Такий підхід допомагає комплексно впоратися з фобією, яка заважає повноцінно жити.

Наявко Святослав Ігорович
Автор: Наявко Святослав Ігорович Психолог | Аддиктолог Дата: 30-02-2023

Часті питання:

Який комплекс послуг ви пропонуєте з лікування?

Наша клініка надає повний комплекс послуг з лікування психіатрії:

  • Індивідуальної психологічної роботи з лікарем-психотерапевтом, 
  • сеанси гіпнотерапії,
  • медикаментозне лікування,
  • психотерапевтичний,
  • амбулаторні
  • стаціонарні реабілітаційні програми.

Основна наша відмінність від інших клінік, центрів реабілітації – комплексний підхід до проблеми – ми не надаємо лікування однієї із проблем, а доводимо лікування до розумного фіналу.

Скільки часу зазвичай їде лікар, не підкажете?

Так, ми надаємо послугу «Терміновий виїзд». Точний час, на жаль, ми назвати вам не зможемо, оскільки воно залежить від вашого місцезнаходження, а також від густини руху на дорозі. Вночі, звичайно, лікар-психолог зможе приїхати на виклик максимально швидко.

Чим допомогти близькому?

Сам факт звернення родичів по допомогу до центру вже допомагає хворому. Для нормалізації сімейних стосунків слід проводити індивідуальні та сімейні консультації з психологами.

Чи є шанс вилікуватися самостійно?

Лікуватися самому можна, ось тільки результати таке лікування не дає. Щорічно вмирають тисячі людей від різного роду захворювань, а ще більша кількість гине через пов'язані причини або в п'яному чаді потрапляють в аварії. Якби можна було лікуватися «вдома», то навколо стало набагато більше гідних людей, але поки що такого способу немає.

Я можу бути впевненим, що на роботі не дізнаються, що я проходжу у вас лікування?

Ми не надаємо інформацію про своїх пацієнтів третім особам. Наша керується затвердженим Наказом МОЗ «Про анонімне лікування в установах (підрозділах)», який говорить про те, що: «на звертаються за анонімною медичною допомогою хворих на запит заводиться індивідуальна карта амбулаторного (стаціонарного) хворого, у якому зазначаються названі хворим прізвище, вік та населений пункт проживання без пред'явлення документа, що засвідчує особу та місце роботи.»

Лікарі нашої клініки

Наявко Святослав Игоревич
Психолог, аддиктолог
Савенко Дмитрий Викторович
Психіатр, психотерапевт, Лікар вищої категорії, Кандидат медичних наук
Качан Александр Михайлович
Психіатр, нарколог
Переконаємо пацієнта і доставимо до клініки!
Не завжди залежний сам хоче проходити лікування! Ми пропонуємо допомогу наших психологів і лікарів.
personnel
Досвідчений, чутливий персонал!
Фахівці з профільною медичною освітою
095 540 14 11

Умови проживання
Palmira Mental

Клініка
Приватна психіатрія PALMIRA Mental
Психіатрія Стаціонар
Психіатрія Київ
PALMIRA Mental ВІП
Денний стаціонар
Денний стаціонар Київ
Денний стаціонар недорого
Денний стаціонар терапаія
Стаціонар
Стаціонар київ